Bugun...
SON DAKİKA

Bolu Belediyesinden Katı atık bertaraf ücretine rekor zam

Bolu Belediyesi bu mahalli idareler seçimlerinde Mecliste çoğunluğu sağladı ve istediği kararı geçiriyor.
 Tarih: 29-05-2024 20:44:52  -   Güncelleme: 29-05-2024 22:32:52

Bolu Belediyesinden Katı atık bertaraf ücretine rekor zam

Yılda mayıs ve kasım aylarında iki seferde alınan Katı atık bertaraf bedeline % 240 civarında zam yaparak ülkemizde bu kaleme rekor düzeyde zam yapan tek belediye durumuna geçmiş oldu. Belediyeye borcunu ödemeye giden şok zamla karşılaşıyor.

 

Bolu Belediyesi meclisi 2023 yılında mayıs ayında 280 tl ve kasım ayında 280 tl olmak üzere katı atık bertaraf ücreti alırken, Bu yıl ise rekor bir zamla mayıs ayında 445 tl ve kasım ayında ise daha yüksek bir ücretle 905 tl alma kararı aldı ve uygulamaya koydu.

 

ÇEVRE KANUNDA İSE ŞU İFADEYE YER VERİLİYOR

İlgili 2872 sayılı Çevre Kanununun 11 inci maddesinde belirlenen idarelerce ve belediye meclisince atıksu ve evsel katı atık tarife ücretleri kararı alınmadan önce halkın önerilen tarifeler ve esasları hakkında bilgilendirilmesi, görüş ve önerilerinin alınması maksadıyla ücretlerin hangi esaslar çerçevesinde belirlendiğini, hangi ana maliyet kalemlerinin dikkate alındığını, geçmiş yıllardaki maliyetleri, planlanan yatırım programını ve önerilen tarifeleri içerecek bir rapor hazırlanır.

 

Belediyeler ve Mahalli İdare Birliklerince hazırlanan raporlar meclis kararlarının duyurulması yöntemi ile halka duyurulur. Belediyeler ve Mahalli İdare Birlikleri ücret ve tarifelere ilişkin aldıkları meclis kararlarını diğer meclis kararları gibi duyururlar. Diğer atık su altyapı yönetimleri ve evsel katı atık idareleri tarafından halkın atık su ve evsel katı atık ücret ve tarifeler için görüş ve önerilerini değerlendirildikten sonra yerel gazeteler ve diğer haber alma kaynakları kullanılarak halka duyurulur. Diyor.

 

Halkın yoksulun ve fukaranın yanında olduğunu değişik ortamlarda bahçeden Belediye Başkanı Tanju Özcan İnstagram sayfasından  cumhurbaşkanına hitaben attığı mesajda şu ifadelere yermişti.

 

BAŞKAN TANJU ÖZCANIN MESAJI AYNEN SÖYLE

Tanju ÖZCAN @tanjuozcanchp

Emekli zammı netleşmiş. Ocak-Temmuz dönemi enflasyonu yani yüzde 30, diğer bir anlatımla 10 bin yerine 13 bin TL! Bozdur, bozdur harca! Sn Maliye Bakanı sen emekliden ne istiyorsun? İntikam alır gibisin. Sen çocukken emekli, ikramiyesi ile ev yapıyordu. Sanırım senin topun bir emeklinin inşaatına kaçmış!

 

PEKİ BAŞKAN SENİN YAPTIGIN YÜZDE 240 ZAM NEYİN NESİ

 

Dürbünlere oynamayı çok iyi bilen Belediye başkanı Tanju Özcan hakkı olarak  emekliye verilecek düşük zammı eleştirirken kendisi ise Rakipsiz bir şekilde yoksulun fukaranın ve garibanın ödeyemeyeceği bu zammı niye yaptı .Vatandaş soruyor ve cevap bekliyor.

 

Öte yandan yapılandırılan fiyatlar da bir garip 1+1 de 2+1de 3+1 de aynı para lüks binalarda villalarda yasıyanlar ise yasadılar herkes tek tip aynı ücreti ödüyor

 

  Bu haber 40807 defa okunmuştur.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM Haberleri
  YAZARLARIMIZ
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Henüz anket oluşturulmamış.
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI