Bugun...
SON DAKİKA

Bolu'da öğrenciler Yeter artık diyor!

BİBLERCE ÖGRENCİ PROTESTO ETMEYE HAZIRLANIYORLAR Bolu Belediye Meclisi’nin, Şoförler ve Otomobilciler Odasının talebi sonrası Bolu Özel Halk Otobüs fiyatlarına zam yapması sonrasında Bolu’daki öğrenciler isyan etti. Öğrenciler, 13 Mayıs Pazartesi günü saat 15.00’da belediye önünde toplanarak yapılan zamları proteste etmeyi planlıyorlar.
 Tarih: 10-05-2024 22:59:26  -   Güncelleme: 10-05-2024 23:23:26

Bolu'da öğrenciler Yeter artık diyor!

Bolu Belediye Meclisi Mayıs ayı ikinci oturumunda, Şoförler ve Otomobilciler Odasının talebi sonrası Bolu Özel Halk Otobüs fiyatlarına yüzde 63  zam yaptı. Bolu’daki öğrenciler yapılan zamma , ‘’Müşteri değil öğrenciyiz’’ diyerek tepki gösterdi. Bir grup öğrenci sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımda otobüs fiyatlarını protesto etmek için toplanacaklarını belirterek, ‘’ Artık Yeter! Bolu Belediyesi’nin son otobüs zamlarıyla birlikte öğrencilerin mağduriyeti arttı. İndirimli öğrenci tarifesi 11 liradan 18 liraya yükseldi. Bu adaletsiz artışa karşı öğrencileri, 13 Mayıs Pazartesi günü saat 16.30’da Bolu Belediyesi önünde toplanmaya davet ediyoruz’’ ifadelerini kullandı.

 

Protestocu üniversite öğrencileri adına konuşan grup temsilcisi , "Bizler, derin bir ekonomik krizin yaşandığı dönemde okuyan üniversite öğrencileriyiz. Artan hayat pahalılığının gölgesinde asgari yaşamın şartlarına mahkûm ediliyoruz. Ülkede sürmekte olan ekonomik krizin faturası, KYK bursundan veya kredisinden başka bir şeyi olmayan biz öğrencilere kesilmektedir. 2000 TL olan bursumuz, barınma, beslenme, ulaşım, internet gibi temel haklarımızı bile karşılamamaktadır. Birçoğumuz, eğitim hayatına devam edebilmek için yarı zamanlı işlerde çalışmaktadır" ifadelerine yer verdi.

 

"EKONOMİNİN YÜKÜNÜ BİZ TAŞIMAK İSTEMİYORUZ"

Bolu'da toplu taşıma ücretlerine yapılan zamlarla ilgili, "Geçtiğimiz günlerde Bolu Belediye Meclisi’nin aldığı karar ile sözde öğrenci tarifesi 11 TL’den 18 TL’ye çıkartılmıştır. Faturalarımıza, temel gıda ve kiralara yapılan zamları kabul etmediğimiz gibi ulaşıma yapılan bu zammı da kabul etmiyoruz. Sınav dönemine denk getirilen zam kararı, okulumuza ulaşımı kısıtlamakta ve eğitim hakkımızı gasp etmektedir. Ekonominin yükünü biz taşımak istemiyoruz. Bu yükü yaşamımızla ödemeyeceğiz" diye konuştu.

 

BEN SOSYAL BELEDİYECİĞİM DİYEN ÖZCANA ÇAĞRIDA BULUNDULAR

 

Değişik zaman ve ortamlarda devamlı surette ben sosyal belediyeciyim diyen başkan Tanju Özcan’a Sesleniyoruz. Sizde öğrencilik dönemlerinden geçtiniz bu zamlar bize hak mı size soruyoruz İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde 5 ila 8 lira arasında kilometrelerce öğrenci taşınıyor. Gelelim Bolu’ya 4 veya 5 kilometre mesafedeki okulumuza okuyabilmek ve geleceğimizi kazanmamız için eğitim almaya çalışıyoruz biz öğrenciyiz emeklileri aksama kadar ücretsiz taşıyorsunuz bunun ardında biz gariban öğrencilere zam yapıyorsunuz

 

Bakın Tanju başkan konuşmalarınızda Bolu’yu sevdiğiniz ve bırakın Türkiye’yi Dünya tanıyacak diyorsunuz böylemi tanıtacaksınız öğrenciler bu hayat pahalılığında neredeyse hayat pahalığından yarı aç geziyorlar bolu merkezine gidebilmek için  otostop yapıyorlar niye mi çünkü paraları yok bunu siz daha iyi bilmelisiniz.

 

Bolu’da eğitim görmeye çalışan biz on binlerce öğrenci olarak mağduruz bu mağduriyetimize sizde tuz biber ekmeyin bizlerin yanında olun bu on binler yarın memleketlerine gittiklerinde bolu için turizm elçiniz olacağız bu nedenle bolu ilinin dışarıda kötü bir iz bırakmasını istemezsiniz vaz geçin bu zamlardan öğrenciler rahat nefes alsın. dediler

  Bu haber 47028 defa okunmuştur.
Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EĞİTİM Haberleri
  YAZARLARIMIZ
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Henüz anket oluşturulmamış.
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI